Yörük Çadır (10)
Kıl Çadır
Ekim 17, 2016
Kıl Çadır Fiyatları 2018
Ocak 9, 2017

Yörük Çadırı

Kıl Çadır (8)

Türklerde geçmişten beri bir gelenek haline gelen çadır kültürü birçok işletmede tasarım olarak ve müşterilerin ilgisini çekmek amacı ile kullanılmaktadır. Türkiye’de de üretimi yapılan Yörük çadırı insanların dikkatini oldukça fazla çekmektedir.

Yörükler uzun yıllardır çadırlarda yaşama gelenekleri ile tanınmaktadır. Bununla birlikte çadırcılık alanında Yörük çadırı modelleri büyük ilgi görmektedir. Yörük çadırı olarak piyasada üretilen çadırlar, özel kıllar kullanılarak hazırlanmaktadır. Yörük çadırı yapımında, keçi kılı tercih edilmektedir.

El dokuması ile yapılan Yörük çadırı modelleri yaygın olarak bilinmektedir. En uzun ömürlü ve kullanışlı olan Yörük çadırları da bu el dokuması olarak imal edilenlerdir. Fakat el dokumasında işçilik fazla olduğu için Yörük çadırı fiyatları da artış göstermektedir.

Yörük Çadırı Kullanım Alanları Nelerdir?

Çadırlar, eski zamanlarda barınma amaçlı olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde betonarme yapılarda yaşanmaya başlanması ile çadırlar barınma amaçlı olarak kullanımdan uzaklaştı. Fakat çok çeşitli alanlarda sıkça çadırlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yörük çadırları yöresel fuar alanları, dış mekanlara kurulan eğlence mekanları, küçük kentlerde yöresel ürün satan yerler gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır.

Yörük çadırı üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Yapımında kullanılan keçi kılları Ege ve Akdeniz bölgesinde yoğun olduğundan, bu bölgede çadırcılıkta gelişmekte, daha çok bu bölgelerde Yörük çadırı firmaları bulunmaktadır.

El Dokuması ve Fabrika Dokuması Arasında Fark Nedir?

Yörük çadırı modelleri arasında el dokuması yörük çadırı modelleri oldukça kıymetlidir. Fazla işçilik olduğu için oldukça zahmetli ve emek isteyen bir iştir. Günümüzde halen Yörük çadırı dokuması yaparak geçimini sağlayan kişiler bulunmaktadır.

Son dönemlerde piyasada fabrika dokuması olan Yörük çadırı modelleri de bulunmaktadır. İşçilik aç olduğu için daha uygun fiyatlara satışa sunulmaktadır. Fakat fabrika dokuması Yörük çadırlarında karışık kullanılmakta, kalitede düşmektedir. Bu durumda Yörük çadırının en temel özelliği yazın serin, kışın sıcak olma özelliği de ortadan kalkmaktadır.

Yörük Çadırı Fiyatları

Yörük çadırı üretimi yapılırken belirli bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu nedenle kişi taleplerine göre büyüklüğü, boyutları, kapladığı metrekare gibi özellikleri değişkenlik göstermektedir. Bu durumda Yörük çadırı fiyatları da değişmektedir.

Üretici firmalar Yörük çadırı fiyatları belirlerken çadır boyutlarına göre bir fiyat biçmektedir. Bu nedenle üretim öncesinde istenilen çadır özellikleri her ayrıntısı ile konuşulmalıdır. El dokuması Yörük çadırları, fabrika dokumalarına göre daha pahalıya satılmaktadır.

Yörük Çadırı Genellikle Nerelerde Yaygındır?

                Ülkemizde üretimi yapılan ve büyük talep gören Yörük çadırı genel olarak Ege Bölgesinde talep görmektedir. Buna bağlı olarak dokumacılık ve sanayi alanında da Ege Bölgesi ön planda gelmektedir. Yörük çadırının birbirinden farklı modelleri vardır ve birçok kişi tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Yörük Çadırı Ne Amaçla Kullanılmaktadır?

                Günümüzde Yörük çadırının kullanım alanları oldukça yaygındır. Kafelerde, restoranlarda ve hotellerde kullanılan Yörük çadırı sayesinde müşteriler kendilerini daha samimi ve güvenli bir ortamda hissetmektedirler. Keçi kılından üretilen bu çadır herhangi bir şekilde oluşabilecek darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır. Yırtılma, gerilme ya da herhangi aksi bir durumla bu çadırı kullanırken karşılaşmazsınız. Genel olarak dayanıklı olmasından dolayı da tercih edilen Yörük çadırı daha çok kış aylarında soğuğu engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Yaz sezonunda da kullanılan bu çadırın ipleri yaz aylarında gevşetilir ve keçi kılları arasından gelen hava sayesinde güneşin bunaltıcı sıcağını yaşamamış olursunuz. Otantik ve farklı görünümü ile dikkatleri üzerine çeken bu çadır aynı zamanda piknik alanlarında da kullanılmaktadır.

Eğer sizlerde işletmelerinizde Yörük çadırını kullanarak müşterilerinize farklı, güvenli, samimi ve rahat bir ortam oluşturmak istiyor iseniz Yörük çadırını kullanabilirsiniz. Yörük çadırı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz ve aklınıza takılan her şeyi sorarak bütün sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar bir gelenek haline gelen Yörük çadırına sizler de sahip olabilirsiniz ve farklılığı müşterilerinize yaşatabilirsiniz.

Ara