Yörük Çadırlar (4)
Kıl Çadırları
Ekim 17, 2016
Kıl Çadır (8)
Yörük Çadırı
Ekim 17, 2016

Kıl Çadır

Yörük Çadır (10)

KIL ÇADIR

Kıl çadır keçi kılının işlenip dokunmasıyla elde edilen bir çadır türüdür.

Günümüzde restoranlarda, kafelerde ve hotellerde bahçe tasarımında müşterilere daha iyi bir hizmet verebilmek amacı ile tercih edilen kıl çadırlar keçi kılından yapılarak doğal bir şekilde piyasaya sürülmektedir.

Çadırlar, çok uzun yıllardan bu yana insanlar tarafından barınma gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Günümüzde çadırların yerini binaların almasına rağmen çeşitli ortamlarda çadırlara rastlamak mümkündür. Özellikle sirk, lunapark gibi açık havadaki eğlence alanlarında çadırlar çeşitli amaçlar ile kullanılmaya devam etmektedir.

Yaygın olarak bilinen çadır türlerinin başında kıl çadır modeli gelmektedir. Kıl çadır modelleri, halk arasında Yörük çadırı olarak da bilinmektedir. Bu model çadırlar, çok farklı amaçlar ile kullanılmaktadır.

Kıl Çadır Tarihçesi

Kıl çadırlar, tarihte oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Kıl çadırların ilk kullanılmaya başlandığı dönemler Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Görüntüsü ile kişilerin dikkatini çekmeyi başaran kıl çadır modelleri oldukça kullanışlıdır.

Bu tip çadırların en belirgin özelliği, yaz mevsiminde serin, kış mevsiminde sıcak olması olarak bilinmektedir.  Aynı zamanda yağışlara karşı oldukça dayanıklı, su geçirmez bir yapıya da sahiptir.

Kıl Çadır Üretimi Nasıl Olur?

Günümüzde barınma amaçlı olmasa da birçok firma tarafından zaman zaman çadırlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle görsellik ve dayanıklılık açısından kıl çadır modelleri tercih edilmektedir. Kıl çadırlar, talep doğrultusunda üretilen özel çadırlardır. Böylece farklı boy ve büyüklüklerde üretilmesi mümkündür.

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesinde kıl çadır imalatı yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu bölgelerde kıl çadır yapımı için uygun keçi kıllarının bu bölgede çok olması, çadırcılığın burada devam ettirilmesine neden olmaktadır.

Kıl Çadır Satışı Nasıl Olur?

Kolay kurulumu, dayanıklılığı ile piyasada en sık tercih edilen çadır, kıl çadır modelleridir. Üreticiler, üretmiş olduğu kıl çadırların satışında birçok noktaya dikkat etmektedir. Buna göre kıl çadır ücretleri de belirlenmiş olmaktadır.

Kıl çadırın büyüklüğü, metrekare ölçüsü, kıl çadırın kurulum için götürüleceği uzaklık, nakliye hizmetleri, kıl çadır üretimindeki işçilik gibi birçok nokta ücreti belirlemede etkin rol oynamaktadır. Satın alan kişiler, üreticilere dikkat etmeli, alanında usta kişilerden almaya özen göstermektedir.

Kıl çadır teslim alınırken, kullanılan malzeme kalitesi, çadırın dikişlerinin sağlam olup olmadığı, içinde yer alan kolan sayısı, temiz ve hatalı yerlerinin olmamasına alıcı kişiler mutlaka dikkat etmelidir. Çadıra aksesuar asılacaksa yırtmadan asılmasına özen göstermek gerekir.

Kıl Çadır Hangi Amaçla Kullanılır?

İnsanların talepleri doğrultusunda üretilen kıl çadırlar birçok kullanım alanına sahiptir. Genellikle kış sezonunda soğuk havayı engellemek ve mekân içerisinde sıcak, samimi bir ortam oluşturmak amacı ile kullanılan kıl çadırlar insanlar tarafından da oldukça sevilmektedir. Aynı zamanda kullanıldığı mekânlarda müşterilere güven ortamı sağlayan kır çadırlar yaz aylarında da kullanılmaktadır. Yaz sezonlarında ipleri gevşetilen kır çadırları sayesinde güneşin bunaltıcı sıcağından korunabilirsiniz ve olduğunuz ortamda rahatlığı hissedebilirsiniz. Kıl çadırının yapımında kullanılan keçi kıllarının arasından gelen temiz hava sayesinde kendinizi daha iyi hissedebileceksiniz. Bunlar sayesinde rahat ve ferah bir ortamda sevdikleriniz ile birlikte güzel bir şekilde vakit geçirebileceksiniz.

Kıl Çadır Sayesinde Gittiğiniz Ortamlarda Samimiyeti Hissedebilirsiniz

                Otantik ve farklı desenleri ile insanların dikkatini oldukça fazla çeken kıl çadır birçok işletmede müşterilere daha iyi bir ortam sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Kıl çadır, geçmişten bu yana Türk kültüründe gelenek haline gelmiş bir tasarımdır. Doğal bir üretime sahip ve keçi kıllarından üretilen kıl çadırlar piknik alanlarında gözleme evi şeklinde de kullanılmaktadır. Kıl çadırının bulunduğu ortamlarda kendinizi daha huzurlu hissedebilecek ve geçmişten bugüne kadar gelen bu kültürü görebileceksiniz.

Eğer sizler de gerek işletmeniz gerek evinizin bahçesi için kıl çadırını tasarım olarak kullanarak aynı zamanda da rahatlığı yaşamak istiyor iseniz firmamız ile detaylı bir şekilde konuşabilirsiniz ve merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Firmamız ile iletişime geçerek aklınızda tasarladığınız kıl çadırını personelimize anlatabilirsiniz. Türkler için gelenek haline gelen kır çadırına sizler de sahip olabilirsiniz.

Ara