Kıl Çadır Çeşitleri Nelerdir?
Ocak 9, 2018
Kıl Çadır Özellikleri Nelerdir?
Ocak 10, 2018

Kıl Çadır Tarihçesi

KIL ÇADIR TARİHÇESİ

Kıl çadır tarihçesi oldukça eskidir. Binlerce yıldır kullanılan kıl çadırlar belli bir kültürün ürünüdür.Tarihte kıl çadırlara ilk önce Orta Asya bozkırlarında rastlanmaktadır. Moğollar bu çadırları oba şeklinde yüzlerce yıl kullanmışlardır. Moğolların yaşadığı bölgeler oldukça soğuk ve sert rüzgarların olduğu bölgelerdi. Bu soğuk ve rüzgarlı iklim şartlarına uyan tek çadır türü kıl çadırlardı. Sert iklime dayanan eskimeyen ve yanmayan kıl çadırlar binlerce yıl Moğolların evi olmuştur ve günümüzde Moğolistan topraklarında hala kullanılmaktadır.

Kıl çadır tarihçesi araştırılırken Orta Asya ülkelerinin geçmişini bilmek gerekir. Eski zamanlarda o bölgelerde yaşayan devletler sürekli savaş halindeydi. Bu nedenle sürekli yer değiştirirlerdi. Yeni yerler keşfeden topluluklar sert iklimin yaşandığı o bölgelerde her zaman kıl çadırları kullanmışlardır.Çünkü kıl çadırlar sert ve soğuk iklime dayanan en sağlam çadırlardı.Eski Orta Asya devletleri gittikleri her bölgeye kıl çadırları da yanlarında götürmüşlerdir.Kolay kurulabilen kışın ılık yazın serin olan bu çadırlar bu devletlerin yüzyıllarca evleri olmuştur.Günümüzde bütün Orta Asya devletlerinde bu kıl çadırlar  hala kullanılmaktadır ve Orta Asya ülkelerinde kıl çadırlara yurt denilmektedir.

Kıl çadır tarihçesi eski kıl çadır modeli

Kıl çadır tarihçesi
eski kıl çadır modeli

Kıl Çadır Tarihçesi Anadolu’da Ne Zaman Başlar?

Kıl çadır tarihçesi Anadolu’da 1200 yıl öncesine dayanır. Orta Asya’dan göç eden Türkler yüzyıllarca gittikleri her bölgeye kıl çadırları götürmüşlerdir.Yüzyıllarca kıl çadırlarda yaşamışlardır.Türkler 1071 Malazgirt zaferiyle birlikte Anadolu’ya ilk adımlarını atmışlardır.Göçebe bir hayat tarzını benimsemiş olan Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Türkler binlerce yıldır kullandıkları bu kıl çadırlardan asla vazgeçmemişlerdir.Kıl çadırlar onlar için hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Binlerce yıldır kullanılan bu kıl çadırlar eski Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Kıl çadır olmadan bir Türk tarihi düşünülemez.

Orta Asya’n Anadolu’ya göçle gelen Türkler yüzlerce yıl güzel iklimi olan bir yurt aramışlardır. Göçebe  bir toplum olan eski Türkler kendilerine hep ev aramışlardır. Yaşadıkları iklim şartlarına en uygun olan kıl çadırları kullanmışlardır.Anadolu’ya yerleştikten sonra bile kıl çadırlardan asla vazgeçmemişlerdir.Anadolu iklimin başka çadır türlerine uygun olması bile onları bu kıl çadırda yaşamaktan alıkoymamıştır.Günümüzde hemen her bölgemizde kıl çadırlarda yaşayanlar bulunmaktadır.

 

 

Ara

Whatsapp