Kıl Çadır Tarihçesi
Ocak 10, 2018
Kıl Çadır Nasıl Üretilir?
Ocak 11, 2018

Kıl Çadır Özellikleri Nelerdir?

KIL ÇADIR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kıl çadır özellikleri çok fazla olan farklı bir çadır türüdür.Diğer çadırlardan farklı olan yönleri pek bilinmemektedir. Binlerce yıldır kullanılan kıl çadırlar ülkemizde genellikle yüksek dağlarda yaşayan Yörükler tarafından kullanılmaktadır. Yörükler göçebe hayat yaşayan bir topluluktur. Kıl çadır özellikleri Yörükler tarafından çok iyi bilindiğinden dolayı Yörükler bu çadırları kullanmaktadırlar. Kıl çadırları kendi keçilerinin kıllarından elde eden Yörükler hep bu çadırlarda yaşarlar.Kıl çadırların farklı özelliklerini en iyi onlar bilirler.

Kıl çadır özellikleri iklimlere göre de değişir. Yazın serin kışın ılık olan kıl çadırlar sürekli hava sirkülasyonu yapar.Keçi kıllarının dokunarak yapılmasıyla elde edilen kıl çadırların gözenekleri mevcuttur. Kıl çadırın bu özelliği hava sirkülasyonu yapmasını sağlar. Hava sirkülasyonu olunca yaz  aylarında bu gözenekler açılır.Açık olan bu gözenekler çadırın içine temiz havanın girmesini sağlar ve çadırın içi serin olur.Kış aylarında ise yoğun yağan yağmurlardan sonra kıl çadırın gözenekleri kapanır.Böylece hava akımı kesilir.Böyle olunca dışarıyla bağlantısı kesilen kıl çadırın içi ılık olur.Kıl çadır en çok bu özelliğinden dolayı tercih edilir.

Kıl çadır özellikleri farklı kıl çadır türü

Kıl çadır özellikleri
farklı kıl çadır türü

 

Diğer Özellikleri

Kıl çadır özellikleri denilince akla gelen bir başka konu ise kıl çadırın ne kadar dayanıklı olduğudur.Kıl çadırlar eskimeyen bir çadır ürünüdür. Binlerce yıl eski Türk devletlerinde kullanılmıştır. Göçebe hayat yaşayan eski Türk devletleri eskimeyen kıl çadırları evleri olarak kullanmışlardır. Hem eskimeyen hem de ateşte yanmayan kıl çadırlar binlerce yıl ev olarak kullanılmıştır.Kıl çadırın bu farklı özellikleri diğer çadır türlerinden ayrılmasına yol açmıştır.Eskimeyen ve yanmayan kıl çadırların bu özellikleri ülkemizde yoğun olarak yaşayan Yörükler tarafından çok iyi bilinmektedir.

Kıl çadır özellikleri saymakla bitmez. Diğer çadırlardan ayrılan en önemli özellikleri,hava sirkülasyonu sağlaması,yanmaması,eskimemesi ve kolay taşınabilen bir ev olmasıdır. Kıl çadırlar özellikle yaz aylarında sıcak havalarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılır. Ya aylarında kıl çadırın içerisi oldukça serin olur ve adeta doğal bir klima görevi görür.Kıl çadırların bu özelliklerini herkes bilemez. Çünkü bunun nedeni modern zamanla birlikte insanların çoğu kalabalık şehirlerde yaşarlar. Kıl çadır özelliklerini de genellikle kırsal bölgelerde yaşayanlar çok daha iyi bilirler. Günümüzde kırsal bölgelerde kıl çadırda yaşayan çokça insan mevcuttur.

 

Ara

Whatsapp