Kıl Çadır Özellikleri Nelerdir?
Ocak 10, 2018
Kıl Çadır Kullanım Alanları Nelerdir?
Ocak 11, 2018

Kıl Çadır Nasıl Üretilir?

KIL ÇADIR NASIL ÜRETİLİR?

Kıl çadır nasıl üretilir? Bu soru çok merak edilmektedir. Kıl çadır sadece keçi kılından yapılır. Ülkemizde kıl çadır üreticileri  genellikle keçi yetiştiriciliğinin olduğu bölgelerde yoğunlaşmıştır.Keçilerin kıllarının çadır üretiminde kullanılabilmesi için uzun olması gerekir. Uzun keçi kılı elde etmek için keçinin sırtında kılın 1 sene uzamasını beklemek gerekir. Bir yılın yılın sonunda özellikler temmuz ve ağustos aylarında keçilerin kılları kırkılır.Bu ayların tercih edilmesinin sebebi keçi kıllarının çok parlak olmasıdır. Kıl çadır üretiminde parlak ve uzun keçi kılları oldukça önemlidir.

Üretimin Başlaması

Kıl çadır üretimi keçinin kıllarının kırkılması ile başlar ve temizlenmesiyle devam eder. Temizlenen keçi kılları renklere ayrılır. Keçi kılları renklere ayrılırken aynı zamanda ip haline gelebilmesi için tarama işleminden geçirilir. Kıl çadır üretiminde en zahmetli bölüm kılların tarama işlemidir. Tek tek taranan keçi kılları kıl ip haline getirilir.Kıl çadır nasıl üretilir? sorusunda en ayrıntılı bölümü kıl ipliklerin ince bir şekilde dokumaya hazırlanmış olması gerekir.Hazırlanan ince kıl iplikler sert ve sıkı bir şekilde dokuma işlemine geçilir. Dokuma işlemi farklı ölçü ve desenlerde yapılır.Dokuma işleminin sonunda kıl çadır üretimi için kıl çadır kumaşı elde edilir.

Kıl çadır nasıl üretilir. Kullanıma hazır kıl çadır örneği.

Kıl çadır nasıl üretilir.
Kullanıma hazır kıl çadır örneği.

Elde edilen kıl çadır kumaşları genellikle siyah ve boz renkli olur. Renklerine göre kıl çadır kumaşları belli ölçülerde kesilir.Kıl çadır nasıl üretilir? sorusunu açıklamaya devam ediyoruz.Ayrılan çadır kumaşları kıl çadır modeline göre dikilir. Modeline göre kıl çadır direk üstüne kurulacak ise astarlı olması gerekir. Direk üstüne kurulacak kıl çadır bu dikilmiş astarlar dan sıkı bir şekilde tutturulur.Daha sonra sıkı olan astardan ip geçirilir.İpler asılarak çadır hazır hale getirilmiş olur.

Üretimin Sonunda Model Elde Edilmesi

Kıl çadır üretiminde kıl çadırın modeli sonradan belirlenir. İlk öce açıkladığımız gibi keçi kıllarından kıl çadır kumaşı elde edilir. Elde edilen kıl çadır kumaşı da çadırın modeline göre dikilir ve montajı yapılır.Kıl çadır nasıl üretilir? denildiğinde ilk önce kıl çadır kumaşının nasıl elde edildiğini bilmek gerekir. Kıl çadırların sabit bir büyüklük ve model ölçüsü olmadığından üretim aşamalarını ayrıntılı olarak bilmek gerekir.Kıl çadır üretimi böylece gerçekleşmiş olur.

Ara

Whatsapp