Kıl Çadır Nasıl Üretilir?
Ocak 11, 2018

Kıl Çadır Kullanım Alanları Nelerdir?

KIL ÇADIR KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Kıl çadır kullanım alanları oldukça çeşitlidir. İlk önce kıl çadırlar kimler tarafından kullanılmış bunu bilmek gerekir. Kıl çadırları tarihte en eski kullananlar Orta Asya Türkleridir. Anadolu’ya göçle gelen Türkler sürekli bu çadırları evleri olarak kullanmışlardır.Kurdukları her devlette ve gittikleri her savaşta kıl çadırları yanlarında taşımışlar ve aldıkları yeni yerlerde kıl çadırları evleri olarak kullanmışlardır.Kıl çadırlar yazın serin serin kışın ılık olduğu için adeta bir ev gibidir.Orta Asya’dan Anadolu’ya göç yollarıyla gelen Türkler yanlarında kıl  çadırları da getirmişlerdir.

Kıl çadır kullanım alanları insanlara göre göre farklılık gösterir.Ülkemizde eski Türk kültürünü yansıttığı için bütün belediye,dernek ve resmi kurumlar etkinlik çadırı için kıl çadırları tercih ederler. Kullanımı gittikçe yaygınlaşan kıl çadırlar herkes tarafından çok sevilmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen çadır türlerinin başında gelir.Çeşitli belediyeler yaz aylarında özel etkinlik ve kermeslerde bu kıl çadırları kullanırlar. Bunun nedeni halkın kıl çadırlara çok ilgi göstermesidir.Halkın bu ilgisini gören belediyelerde etkinliklerde bu çadırlara yer vermektedir.

Kıl çadır kullanım alanları Kıl çadırdan ev

Kıl çadır kullanım alanları
Kıl çadırdan ev

Yörüklerin Kıl Çadır Kullanımları

Kıl çadır kullanım alanları denildiğinde aklımıza ilk olarak Yörükler gelir.  Yörükler ülkemizde kıl çadırları en aktif kullanan topluluklardır. Kıl çadıra Yörük çadırı denilmesi de bundandır. Yörükler yaz aylarında gittikleri yaylalarda bu çadırları ev olarak kullanırlar.Keçi yetiştiriciliği de yapan Yörükler kıl çadırları da kendi yetiştirdikleri keçilerden elde ettikleri kıl çadırları üretirler.Yörükler kıl çadırları ev,gölgelik,gözleme evi  dinlenme odası olarak kullanırlar. Yörük çadırı ve kıl çadırı aslında aynıdır.Ülkemizde en çok Yörükler tarafından tercih edildiği için bu adı almıştır.

 

Kıl çadır kullanım alanları günümüzde oldukça çeşitlenmiştir.  Son zamanlarda oldukça popüler olan kıl çadırlar düğün salonu,restoran,gölgelik,gözleme evi ,çay bahçesi gibi farklı işletmecilerin kullanımına girmiştir.Genellikle otellerde gözleme çadırı olarak kıl çadırlar kullanılmaktadır. Kıl çadırlar ülkemizde herkes tarafından çok beğenildiği için bir çok işletmeci kıl çadırları tercih etmektedir.Kıl çadırlar eskinden sadece yaylalarda Yörükler tarafından tercih edilirdi.Günümüzde modern yaşamla birlikte kıl çadırlara  olan ilgi gittikçe artmaktadır.Bunu bilen işletmecilerde sürekli farklı arayış içerisine girmişler ve işletmelerinde kıl çadırlara yer vermişlerdir.

 

Ara

Whatsapp