Kıl Çadır Fiyatları Sahibinden Olur Mu?
Ocak 9, 2018
Kıl Çadır Tarihçesi
Ocak 10, 2018

Kıl Çadır Çeşitleri Nelerdir?

Kıl çadır çeşitleri modele göre belirlenmektedir. Kıl çadırların sabit bir ölçüsü olmaz ve her büyüklükte olabilir. Günümüzde bir çok farklı alanda karşımıza çıkan kıl çadırlar genellikle düğün salonu, restoran , gözleme çadırı, park ve bahçelerde dinlenme çadırı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıl çadırların farklı kullanım alanları olduğu için çok fazla modeli vardır ve bu modellerin çeşitlerine göre kullanım alanları vardır. Kıl çadır çeşitleri de bu kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. Bunları aşağıda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Otağ Çadırı

Otağ çadırı kıl çadırların yuvarlak süslü ve gösterişli olan çadırlara verilen isimdir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde en çok bu çadırlar kullanılmıştır. Kıl çadır çeşitleri denilince ilk akla gelen çadırdır. Sağlam bir işçilikle kurulur. Otağ çadırları rahatlıkla sökülebilir ve istenilen yere rahatlıkla kurulabilir. Otağ çadırların farklı renkleri bulunur. En çok kullanılan rengi ise siyah ve boz renkli olan gösterişli ve süslü çadırlardır.

Kıl çadır çeşitleri otağ çadırı

Kıl çadır çeşitleri otağ çadırı

 

Yörük Çadırı

Yörük çadırı kıl çadır çeşitlerinin bilinen en eski modelidir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan Yörük toplumu tarafından kullanılan ahşap direkler üzerine kurulan küçük çadırlardır. Bu çadırlar genellikle yaz aylarında tercih edilir. Taşıması kolaydır ve her yere rahatlıkla kurulabilir. Yörük çadırı aslında kıl çadırın bir başka ismidir. Yörük çadırını diğer kıl çadır çeşitlerinden ayıran özelliği ise sadece direkler üstüne kurulmasıdır. Bu çadırları Yörükler kendileri üretirler ve kendi yaptıkları bu evlerin içinde yaşarlar. Yörük çadırları genellikle yüksek dağlarda ve yaylalarda görülür.

Kıl çadır çeşitleri Yörük çadırı

Kıl çadır çeşitleri
Yörük çadırı

Oba Çadırı

Oba düz ovalarda küçük çadırlarda yaşayan halkın ortak yaşam alanına verilen isimdir. Halkın yaşadığı ve sayısı 10-15 arasında değişen bu küçük  kıl çadırlara oba çadırı ismi verilmiştir. Obalar genellikle kalabalık yaşamayı seven halkın oturduğu alanlardır. Ülkemizde oba çadırları en çok Anadolu Selçuklu Devleti zamanında görülmüştür. Günümüzde bir çok ticari işletme oba çadırlarını konaklama tesisi olarak kullanmaktadır.

Kıl çadır çeşitleri oba çadırı

Kıl çadır çeşitleri
oba çadırı

İşletme Amaçlı Kullanılan Çadır

Kıl çadır çeşitlerinde işletme amaçlı kullanım oldukça yaygındır. İşletmeciler kıl çadırları alan büyüklükleri ölçülerinde değişik modellerde farklı amaçlar için kullanmaktadırlar. Genellikle düğün salonu, restoran ve  dinlenme yeri gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

 

Ara

Whatsapp